Tanulj, Inspirálódj, keresgélj!

Ez a gyűjtemény lehetőséget ad arra, hogy végre beleláss más vezetők fejébe. Leírták ugyanis egy-egy játékukat vagy warmup sorozatukat, és azt is, hogy melyik instrukciójuknak mi volt az értelme. Így láthatóvá válik, hogy hogyan gondolkodtak, tanulhatsz, öteleket gyűjthetsz, velük gondolkodhatsz. Keresgélj: cím alapján, a drámaesemények funkciója alapján, az egyes leírások absztraktjai alapján!

Vissza a keresőoldalra
1. A szociodráma alkalmak száma:
egyalkalmas esemeny
2. A résztvevők a csoporttéren kívül...
nem alkotnak lazabban sem egy kozosseget
3. A résztvevők száma:
5
4. Mire jöttek a résztvevők, mire hívták őket:
Zeneipari kutatás - fókuszcsoport helyett szociodramatikusan
5. A résztvevők előzetes drámatapasztalata:
altalaban nincs
6. A konkrét esemény akár utólag megfogalmazott funkciója (többet lehet választani)
egy problema felterkepezese, szerepfejlesztes, anyaggyujtes
Egyéb
7.1.1 Warmup - a gyakorlat és a konkrét instrukció leírása
Ismerkedés: Ki az, aki mint én... Fejezd be a mondatot!
7.1.2. A Warmup eredménye /hozadéka egy - két mondatban
A résztvevők megismerték a jelenlétük motivációját (ki miért jött), és egymástól alapinfókat szereztek (ki mit csinál a zeneiparban)
7.2.1. Warmup - a gyakorlat és a konkrét instrukció leírása
Gondolj egy COVID előtt egy munka-helyzetre. MIlyen szerepekben vagy jelen? MInden szerepednek hozz egy tárgyat! (...) Beszélj a különböző szerepeid nevében! Beszélgetés a különféle szerepekkel, a csoport is és a vezető is kérdezi azokat.
7.2.2. A Warmup eredménye /hozadéka egy - két mondatban
A résztvevők kapcsolódnak magukhoz, látják, hogy mennyi funkciót / szerepet töltenek be egyszerre a zeneiparban. Néhányak funkciók szerint osztják le a szerepket (zenész / anyuka abandában / kulturális nevelő) , mások kifejezetten foglalkozás / zeneipari tevékenység (zenész, hangmérnők, menedzser/klipprendező) szerint. Az egyértelmávé válik, hogy sok szerepet kell betölteni, anyagi okokból, és hogy az érzelmi szerepek is mint önálló tevékenységek jelen vannak.
7.3.1. Warmup - a gyakorlat és a konkrét instrukció leírása
7.3.2. A Warmup eredménye /hozadéka egy - két mondatban
7.4.1. Warmup - a gyakorlat és a konkrét instrukció leírása
7.4.2. A Warmup eredménye /hozadéka egy - két mondatban
7.5.1. Warmup - a gyakorlat és a konkrét instrukció leírása
7.5.2. A Warmup eredménye /hozadéka egy - két mondatban
8. A téma/ szociodramatikus kérdés megtalálásának módja
A téma a warm upból kezd kikristályosodni (egy résztvevői kérdés a konfliktust keresi a szerepek között, úgy akarja megérteni a másik énrészeit). A pontosítás történetmeséléssel történik: Mondjatok el egy sztorit a koncertszervezéssel kapcsolatban!
9. A kezdőkép megtalálásának módja
Az elhangzó történeteknek vannak kulcselemei, amire rámozdul a csoport (női menedzser; a kiszolgáltatottság, hogy folyamatosna lepasszolnak, de nem hívnak vissza; pénz nélkül vagyunk kénytelenek lemenni). Ezek felhazsnálásával egy konkrét (de nem valós) szizuációt játszunk el.
10. A játék rövid leírása
A kiindulópont a női menedzser és a fesztiválszervező bezsélgetése, majd vezetői intervenciók alapján, az előzőleg kirajzolódó kulcskérdéske mentén kanyarodik a sztory: új és új aspektusait tárjuk fel a szituációnak.
11.1.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
A hatalmi helyzetben lévő és a kiszolgáltatott szereplő beszélgetése. Megállítjuka szituációt: Mi lehet a fejében? (duplázások). Majd a duplák után monológban mondják el a szereplők, hogy mi van a fejükben.
11.1.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
Motivációk feltárása, a helyzet kidolgozásának első lépése: kiderül hogy a kommunikációs konfliktus mögött milyen gondolatok, érdekek vannak.
11.2.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
A konfliktusos szizuáció megy, megnézzük, hogy a kiszolgáltatott félben milyen szerepek vannak: a fél szerepei jöjjenek a színre!
11.2.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
A színre jönnek részben a warm upban is meghatározott énrészek (anyatigris, kreatív, a feladó). Látszik, hogy a hatalmi helyzetben milyen stratégiái vannak /lehetnek az elnyomottnak.
11.3.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
A hatalmi helyzetben lévő meginterjúvolása: mitől tudná a másik fél elérni a célját?
11.3.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
Segítség a kizzolgáltatottnak, hiszen a hatalmi helyzetben lévő konkrétan elmondja, hogy mi puhítaná meg.
11.4.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
A jelenet folytatódik, majd a két fél egy-egy külső, harmadiknak elmondja a szitut (barátnőnek / feleségnek).
11.4.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
Tanúi lehetünk, hogyan interpretálja kifelé az eseményeket a két fél.
11.5.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
Pozíciócsere: más lépjen be a felek szerepébe!, Majd folytatódik a jelenet. Újabb szín: nézzük meg, hogy hogyan mondja el az eredményeit a kiszolgáltatott pozícióban lévő menedzser a saját zenekarának! A fentiekhez hasonlóan monológokkal és duplákkal felfejtjük a zenekar viszonyát a menedzsrehez és az eseményekhez, a mit látnak. Megint újabb szín: a zenekar egyik tagja pletykálkodást hall a női menedzserről. SZintén monológgal, interjúval és belső hangokkal feltárjuk a viselkedések mögötti gondolatokat, motivációkat, érdekeket.
11.5.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
Az intervenciók mindegyike a zeneipai jelenségek megértést célozza, A külső vezetői intervenciók (zenekar behozása) a warm upban illetve a sztorikban kijövő kulcskérdések mentén haladnak: a menedzser két tűz között, a kiszolgáltatottság megélése; a pletykára való reakciók stb.
11.6.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.6.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.7.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.7.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.8.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.8.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.9.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.9.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.10.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.10.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
12. Az integrációs fázis kérdései
Mi történt? MIt láttunk? Mi volt ismerős? Milyen új szerepet raknál be vagy mivel egészítenéd ki a warm upban felsorolt szerepeidet? (ez a kérdés hozza a konklúziót, az egyik legfontosabb belátást)
13. Mikor, milyen helyzetben, kontextusban ajánlod a fentieket, milyen csoportfázisban és miért? Kereken fogalmazz! A felhasználók e rész alapján tudnak dönteni arról, hogy ráklikkelnek-e a leírásodra! Esetleg használj olyan kifejezéseket, kulcsszavakat, amelyeket többször használtál vagy jellemzőek e leírásodra!)
A játék a pletyka működését illetve a kiszolgáltatott helyzetben lévő zeneipari dolgozók helyzetét dolgozza fel, online formában. A háromórás játék lehetőséget ad arra, hogy megértsüka rejtett dinamikák működését, a hatalmi helyzet működését, és segítsünk rálátni a résztvevőknek önnön esetleg korábban nem ismert szerepeikre, ami a rejtett dinamikákból adódik. AJánlom a rejtett, érzelmi munka feltárására, a szexizmus jelenlétének kibontására.
14. Leírtál egy megvalósult eseményt, amelyről fontos belátásaid születtek, az is lehet, hogy a megvalósítás során rájöttél, hogy itt-ott veszélyeket rejteget. Gondolkodj ebből a szempontból is, és reflektálj! Írd le a lehetséges hátrányokat / veszélyeket /rizikókat!
A legnyagyobb - más helyzetben is tapasztalt hátrány, hogy a résztvevők nem, vagy nehezen mutatják meg a hatalmi helyzetben lévők megalázó működését. Olyan csoportban játszható, ahol a résztvevők nagyon kratívan, könnyen belevetik magukat a játékba, illetve csak akkor, ha a szituáció kulcspontjai pontosna feltárulkoznak a warm up során, mert a vezető nem tud hiteles színcseréket ajánlani.
15. A drámavezető(k) neve
Blaskó Ágnes, Galgóczi Krisztina
16. Adj egy címet az eseménynek! (a felhasználók ezt is látják)
A hatalom dinamikájából születő szerepeink
17. Sorozat elnevezése
18. Az email-címed
blaskoagi@gmail.com
You can save the Event description when you click the Print button and choose Save as PDF