Tanulj, Inspirálódj, keresgélj!

Ez a gyűjtemény lehetőséget ad arra, hogy végre beleláss más vezetők fejébe. Leírták ugyanis egy-egy játékukat vagy warmup sorozatukat, és azt is, hogy melyik instrukciójuknak mi volt az értelme. Így láthatóvá válik, hogy hogyan gondolkodtak, tanulhatsz, öteleket gyűjthetsz, velük gondolkodhatsz. Keresgélj: cím alapján, a drámaesemények funkciója alapján, az egyes leírások absztraktjai alapján!

Vissza a keresőoldalra
1. A szociodráma alkalmak száma:
tobbalkalmas folyamat egyik alkalma
2. A résztvevők a csoporttéren kívül...
egy jol korulhatarolhato tagabb kozosseg tagjai tudnak egymasrol idonkent talalkoznak is de nincs rendszeres egyuttmukodes ebben a formacioban
3. A résztvevők száma:
9+5
4. Mire jöttek a résztvevők, mire hívták őket:
Szociodráma asszisztensi képzés első alkalma, Csoportindítás, sjátélmény és tanulás.
5. A résztvevők előzetes drámatapasztalata:
a resztvevok dramatistak
6. A konkrét esemény akár utólag megfogalmazott funkciója (többet lehet választani)
folyamatinditas
Egyéb
7.1.1 Warmup - a gyakorlat és a konkrét instrukció leírása
Sétálj a teremben, ismerkedj meg vele, majd - töltsd be a tér üreds részét, lakd be - töltse kia csoport minél jobban a teret - keress valakit, és állj attól a lehető legtávolabb. Spectogram - aki vezet jelenleg bármilyen csoportot - aki nem - akinek van szd tapasztalata - akinek nincs Szociometria - lakhely szerint
7.1.2. A Warmup eredménye /hozadéka egy - két mondatban
A spectogram a csoport ismerkedését is szolgálja, ugyanakkor, mivel tanuló csoport, a vezetőknek is fontos a csoporttagok tapasztalatainak feltérképezése. A lakhely szerinti szociometria a már korábban, a csoport kereteinek megbeszélésekor is rámelegedett csoportot tovább melegítette: a résztvevők elkezdtek azokkal is interakcióba lépni, azokhoz is kapcsolódni, akik távolabb álltak tőlük.
7.2.1. Warmup - a gyakorlat és a konkrét instrukció leírása
Az első interjú kiscsoportokban történt a csoport indítása előtt. A csoporttagok tehát kisebb csoportokban találkoztak korábban, és mindegyik kisebb csoport más-más élményen részesült. A kiscsoportok egy-egy spontán szoborban mutassák meg, milyen volt az első interjús élményük. Csere, eggyel odébb: minden kiscsoport próbálja ki egy másik kiscsoport tapasztalatát! Még a szoborban állva egy-két szavas visszajelzés a tapasztalatokról. (Milyen itt lenni?)
7.2.2. A Warmup eredménye /hozadéka egy - két mondatban
A warm up funkciója az integráció, a külön élmények közössé tétele. Mivel három nagyon különböző csoportélmény volt, így különösen érdekes volt egymás pozícióját kipróbálni. (Egy "belelazulós csoport", egy "sietős - nagyon fáradt" online csoport; és egy "bele a közepébe" dolgozós csoport).
7.3.1. Warmup - a gyakorlat és a konkrét instrukció leírása
7.3.2. A Warmup eredménye /hozadéka egy - két mondatban
7.4.1. Warmup - a gyakorlat és a konkrét instrukció leírása
7.4.2. A Warmup eredménye /hozadéka egy - két mondatban
7.5.1. Warmup - a gyakorlat és a konkrét instrukció leírása
7.5.2. A Warmup eredménye /hozadéka egy - két mondatban
8. A téma/ szociodramatikus kérdés megtalálásának módja
Sétáljatok, és gondoljatok egy esetre, amikor úgy éreztétek a csoportban, hogy A témát a vezető hozza, ami illeszkedik a csoport egyetlen biztos közös nevezőjéhez. A téma a szociodráma - pszichodráma különbsége. Gondoljatok egy olyan csoportélményetekre, amikor úgy gondoltátok, hazsnos lenne az adott esetnek társadalmi vonatkozásai is vannak (hasznos lenne azt szociodrámával feldolgozni)! Három fős csapatokban mondjátok el egymásnak az esetet, majd válasszatok egyet! Plenáris: minden választott esetnek egy-egy széket kirakunk, a csoport egy delegáltja a szék mögé áll, és elmondja a választott esetet. Választás. (A választott téma: reszkető lábbal álló nő a felettese ajtaja előtt)
9. A kezdőkép megtalálásának módja
A választás után, hogy a témahozótól eltávolítsuk a konkrét szituációt, egy analóg helyzetet keres a csoport: rendőrség helyett kórház. Majd a csoport közös bezsélgetéésben pontosítja a kérdését, hogy mire kíváncsi: a) mi tartja fenn ezt astruktúrát? b) mi tudná kimozgatni? c) az eredmények kommunikációja
10. A játék rövid leírása
A vezető a kezdőképet kirakja: felszólít egy ajtót, egy, az ajtó mögött ülő főnököt, és agy, az ajtó előtt álló nővért. Interjú, szerepbe lépés. További szereplők spontán, de egyesével lépnek a színre: a nővér gyereke, a kollégák, a beteg, a félelem, a düh,a főnök, az intézményrendszer, a társadalmi hit (a feljebb valónak mindig igaza van), az elherdált pályázati pénz. KÉsőbb a tudományos kutatás mint elvárás is belép.
11.1.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
A vezető a szereplők színre kerülése, a probléma kirakása után az alábbi instrukciókat adja: csináld egy kicsit másképp, mint eddig (próbáljatok ki más megoldásokat a saját szerepetekből) Menjen mindenki eggyel odébb, pozíciócsere!
11.1.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
A szereplők a maguk módján megkeresik a cselekvőerejüket, és elkezdik támogatni (vagy épp gátolni) a főszereplőket. A nővér végül sokadmagával belép a főnökhöz (próbacselekvés, a próbálkozás sikertelennek tűnik).
11.2.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
A vezető kirak egy széket a proffal szembe, onnan különböző szerepekből lehet üzenni neki.
11.2.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
A csoport különböző (még adott esetben a színen nem levő) szerepekből kirpóbálhatja, hogy mi hat a profra. Megjelenik a fiatalkori énje, a média, Cser Ágnes, más nővérek, kollégák, rezidensek stb.
11.3.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
A csoport spontán megáll a proffal szemben: mondj egy utolsó üzenetet a profnak!
11.3.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.4.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.4.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.5.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.5.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.6.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.6.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.7.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.7.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.8.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.8.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.9.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.9.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.10.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.10.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
12. Az integrációs fázis kérdései
a) mit tudtál meg a szerepekről? (közös megbezsélés) b) a kérdéseinkre milyen válaszok születtek (kiscsoprotos mebeszélés) c) mit tudtunk meg a pszicho-szocio különbségeiről? Eredmények: b) ami fenntartja: a kultúra, a minték hiánya, a félelem, az önbecsülés hiánya, bizalmatlanság; kiút: kinyíló ajtó, fogadókészség, célzott vezetői képzés, mindenki igazságának elfogadása, a partnerség kultúrájának kialakítása etc)
13. Mikor, milyen helyzetben, kontextusban ajánlod a fentieket, milyen csoportfázisban és miért? Kereken fogalmazz! A felhasználók e rész alapján tudnak dönteni arról, hogy ráklikkelnek-e a leírásodra! Esetleg használj olyan kifejezéseket, kulcsszavakat, amelyeket többször használtál vagy jellemzőek e leírásodra!)
.
14. Leírtál egy megvalósult eseményt, amelyről fontos belátásaid születtek, az is lehet, hogy a megvalósítás során rájöttél, hogy itt-ott veszélyeket rejteget. Gondolkodj ebből a szempontból is, és reflektálj! Írd le a lehetséges hátrányokat / veszélyeket /rizikókat!
Mivel itt egy kérdés vizsgálatához egy példaesetet kerestünk, így nem maga a téma volt az érdekes. Ezért különösképp fontos a vizsgálandó helyzet léptékének jó megtalálása (se túl kicsi, se túl nagy)
15. A drámavezető(k) neve
g.k., k.a.
16. Adj egy címet az eseménynek! (a felhasználók ezt is látják)
Szocio és pszicho különbségei
17. Sorozat elnevezése
Képzés - 2
18. Az email-címed
blaskoagi@gmail.com
You can save the Event description when you click the Print button and choose Save as PDF