Tanulj, Inspirálódj, keresgélj!

Ez a gyűjtemény lehetőséget ad arra, hogy végre beleláss más vezetők fejébe. Leírták ugyanis egy-egy játékukat vagy warmup sorozatukat, és azt is, hogy melyik instrukciójuknak mi volt az értelme. Így láthatóvá válik, hogy hogyan gondolkodtak, tanulhatsz, öteleket gyűjthetsz, velük gondolkodhatsz. Keresgélj: cím alapján, a drámaesemények funkciója alapján, az egyes leírások absztraktjai alapján!

Vissza a keresőoldalra
1. A szociodráma alkalmak száma:
egyalkalmas esemeny
2. A résztvevők a csoporttéren kívül...
egy jol korulhatarolhato szukebb kozossg tagjai rendszeresen egy csoportkent mukodnek mas keretek kozott is
3. A résztvevők száma:
25
4. Mire jöttek a résztvevők, mire hívták őket:
iskolai keretek között 13 ves gyerekek egy tanórával kapcsolatos problémáik körüljárására
5. A résztvevők előzetes drámatapasztalata:
altalaban nincs
6. A konkrét esemény akár utólag megfogalmazott funkciója (többet lehet választani)
megoldaskereses
Egyéb
7.1.1 Warmup - a gyakorlat és a konkrét instrukció leírása
Menjünk egy kört, ki mit szeretne a mai napon elérni, amennyiben az a cél, hogy megtaláljuk, hogy a csoport mit tud tenni a jobb órák, a változás érdekében. Akinek van ötlete, álljon fel, és mondja.
7.1.2. A Warmup eredménye /hozadéka egy - két mondatban
A résztvevők nagyon gyorsan és sok mindent mondanak, a kör nem is fejeződik be, annyira rá vannak hangolódva, hogy játékba is hívom a résztvevőket, és szerepből folytathatják a mondandójuk kifejtését.
7.2.1. Warmup - a gyakorlat és a konkrét instrukció leírása
a kör közepén két szék: az egyik a tanárt jelöli, a másik a diákokat. MIndkét székhez lehet menni, és megmondani egymásnak az észrevételeket.
7.2.2. A Warmup eredménye /hozadéka egy - két mondatban
A résztvevők nem bírnak leállni, jönnek az új és új ötletekkel. Már ebben a játékban kirajzolódnak konkrét ötletek és a probléma is jól meghatározható. A problémák: - előre leírt vázlat a táblán, a diákok vagy azt másolják vagy figyelnek (a kettő együtt nem megy); - ha felmerül egy kérdés, akkor annak mentén a tanár elkalandozik, elcsúszik az óra (a diákok olykor ezt ki is használják) - a megkapott tudás (vázlat + műsor + feladatlapok) nincsen kontextualizálva (tankönyv, mibe illeszkedik, hova tartanak stb) - sok az idegen szó, amit nem értenek (és sokszor azért nem kérdeznek, mert akkor újra vakvágányra menne az óra) - nem kapják meg digitálisan az anyagot, úgy érzik a digitális kompetenciája nem elég a tanárnak hozzá - nem az életkoruknak megfelelően kommunikál velük a pedagógus; - elfelejti a tanár, amit megígér megoldási lehetőségek: - egy szószóló, felelős, hogy a vázlat le legyen fotózva (ha ez lesz a döntés) - egy szószóló (ugyanaz?) aki felelős, hogy ha kérdés, elakadás van, ő közvetítse a tanár felé (akkor utólag lehet erre hivatkozni, hogy ez egy egyezség volt) - felajánlani konkrét számítástechnikai segítséget - tanönyv/ tananyag, részletesebben venni az anyagot
7.3.1. Warmup - a gyakorlat és a konkrét instrukció leírása
MI az, amiben a tanár jó? - Rakjunk be a kijelölt körbe (kövekkel) minden jó tulajdonságot, ami csak eszünkbe jut!
7.3.2. A Warmup eredménye /hozadéka egy - két mondatban
- hatalmas lexikális tudás - kreativitás (pl. interjú) - meg akar tanítani tanulni - kedvesség -logikus gondolkodás - nem szid le...
7.4.1. Warmup - a gyakorlat és a konkrét instrukció leírása
Nézzük meg a tanár érzelmeit! Álljon valaki az előző feladatban összegyűjtött kövekhez, és nézzük meg, milyen ÉRZÉSEK lehetnek a tanárban! AZ érzések egy-egy mozdulattal és egy-egy mondattal kapcsolódhatnak a tanár köré!
7.4.2. A Warmup eredménye /hozadéka egy - két mondatban
Düh: dühös vagyok, hogy ilyen kiszolgáltatott helyzetben vagyok Meghatottság: Meghatódom, hogy léptek felém... Boldogság: örülök, hogy léptek felém... Meglepettség: MI??? Hogy ti akartok...? Lenézés: Kik vagytok ti, hogy... Visszautasítás Megrökönyödöttség
7.5.1. Warmup - a gyakorlat és a konkrét instrukció leírása
7.5.2. A Warmup eredménye /hozadéka egy - két mondatban
8. A téma/ szociodramatikus kérdés megtalálásának módja
Válasszunk ki egy témát a kialakult ötletek közül! (szavazás, pénzfeldobás)
9. A kezdőkép megtalálásának módja
Kis csoportokban találjatok ki egy-egy megoldást arra, hogy hogyan lehetne a választott ötletet közvetíteni a tanár felé!
10. A játék rövid leírása
A tanár érzéseiből és jótulajdonságaiból álló szoborcsoport visszaáll, és a kiscsoportok egy-egy képviselője megpróbálja elmondani neki az ötletet, amire jutottak. Az érzések reagálnak a diák beszédére, és azok alapján megpróbáljuk kitalálni, hogy mi a megfelelő kommunikáció. A konkrét mondandó még nem áll össze. (Ez későbbre marad.) Eredmények: - ne az osztály előtt mondjuk, mert az megszégyenítő (egy kisebb csoport, órán kívül) - nem a problémával kezdeni, mert az kritizálás, hanem a saját megfigyeléssel, érzéssel (nehézséget okoz nekünk...) - saját felelősséget elismerni (könnyen elvesznek a lapok) - a közösség nevében beszélni (vannak akinek nehezebb követni), mert akkor látszik a közösségi kiállás - jelezni, hogy van megoldási javaslatunk (vannak ötleteink, és azt szeretnénk megbeszélni a tanárnővel, hogy mit szól hozzá) - felkínálni a segítséget, de ne kioktatóan (a segítség konkrét legyen)
11.1.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.1.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.2.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.2.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.3.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.3.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.4.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.4.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.5.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.5.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.6.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.6.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.7.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.7.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.8.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.8.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.9.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.9.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
11.10.1 Intervenció - a beavatkozás mikéntje és a konkrét instrukció leírása
11.10.2 Az Intervenció funkciója (eredménye/hozadéka)
12. Az integrációs fázis kérdései
Hova jutottunk? (reménykedés, tisztábban látás)
13. Mikor, milyen helyzetben, kontextusban ajánlod a fentieket, milyen csoportfázisban és miért? Kereken fogalmazz! A felhasználók e rész alapján tudnak dönteni arról, hogy ráklikkelnek-e a leírásodra! Esetleg használj olyan kifejezéseket, kulcsszavakat, amelyeket többször használtál vagy jellemzőek e leírásodra!)
Egy osztályban egy tanárral kapcsolatban felmerülő probléma, aminek a megoldására az osztályt szerettük volna képessé tenni. A szülők és az ofők szerepvállalásáról nem beszéltünk - szándékosan. Egyetlen alkalom, 120 perc, 25 gyerek. Az alkalom lehetővé teszi a másik fél megértését, a gondolkodást beindítja. Előkészítheti a konkrét ötletek majdani rögzítését, és a kommunikáció mikéntjének elsajátítását.
14. Leírtál egy megvalósult eseményt, amelyről fontos belátásaid születtek, az is lehet, hogy a megvalósítás során rájöttél, hogy itt-ott veszélyeket rejteget. Gondolkodj ebből a szempontból is, és reflektálj! Írd le a lehetséges hátrányokat / veszélyeket /rizikókat!
Előzőleg komoly rizikónak gondoltam, hogy a gyerekek elkezdik parttalanul szidni a tanárt, és ha nem sikerül jól lekerekíteni az alkalmat, akkor a gúnyolódás élménye az erős. Ezért mindvégig hangsúlyoztam, hogy a megoldáskeresés a cél. AZ eredeti tervben nem is szerepelt az, hogy a tanár szerepébe be lehet lépni. Mivel azonban nem érzetem semmi rosszindulatot a tanár felé, hamar beengedtem őket a tanár szerepébe, ezzel remélve az empátia növekedését. Fontos volt, hogy a gyerekek (13 évesek) egyrészt nagyon erősen involváltak a témában, másrészt nagyon szeretnek játszani, harmadrészt gyerekek. Így gyakorlatilag nincsen szükség warm upra, bejelentkező körre, mert gyorsan tettre készek. A nehézség az ötletáradat visszafogásában van, és a figyelem központba terelésében.
15. A drámavezető(k) neve
Blaskó Ágnes
16. Adj egy címet az eseménynek! (a felhasználók ezt is látják)
Hogyan mondjuk meg a tanárnak... a mit is?
17. Sorozat elnevezése
18. Az email-címed
blaskoagi@gmail.com
You can save the Event description when you click the Print button and choose Save as PDF